Critics' Choice Awards, News, Television

‘The Morning Show’ & ‘Succession’ Lead Critics Choice Awards TV Nominations

Apple TV+’s The Morning Show tops the TV nominees for the 29th annual Critics Choice Awards with six, followed by HBO’s Succession with five.

Abbott Elementary (ABC), The Bear (FX), Beef (Netflix), Lessons In Chemistry (Apple TV+), Loki (Disney+), Reservation Dogs (FX) and A Small Light (National Geographic) are next with four nominations each. See the full list of 20 categories below.

Vying for Best Drama Series are The Morning Show, Succession, Lokie, The Crown (Netflix’),’s The Crown and The Diplomat, The Last of Us (HBO | Max), Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+) and Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (Showtime). Up for Best Comedy Series are Abbott Elementary, The Bear, Reservation Dogs, Barry (HBO | Max), The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video), Poker Face (Peacock), Shrinking (Apple TV+) and What We Do in the Shadows (FX),

The hardware will be handed out during Critics Choice Awards gala on Sunday, January 14. Chelsea Handler will host the ceremony that airs live from 7-10 p.m. in the East on The CW and delayed in the West. The group’s film nominations will be revealed on December 13.

The combined HBO/Max leads all network and platforms with 23 CCA TV noms, edging Netflix’s 21. Apple TV+ and FX are next with 16 apiece.

Here are the TV nominees for the 29th annual Critics Choice Awards, followed by a list on noms by program and network/platform:

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+)
The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Succession (HBO | Max)
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Sarah Snook – Succession (HBO | Max)
Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO | Max)
The Bear (FX)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dogs (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Bill Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu)
Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

Beef (Netflix)
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Fellow Travelers (Showtime)
Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Love & Death (HBO | Max)
A Murder at the End of the World (FX)
A Small Light (National Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Lady (Hulu)
Reality (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Steven Yeun – Beef (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
Juno Temple – Fargo (FX)
Ali Wong – Beef (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime)
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Maria Bello – Beef (Netflix)
Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Bargain (Paramount+)
The Glory (Netflix)
The Good Mothers (Hulu)
The Interpreter of Silence (Hulu)
Lupin (Netflix)
Mask Girl (Netflix)
Moving (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO | Max)

BEST TALK SHOW

The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

BEST COMEDY SPECIAL

Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)
John Mulaney: Baby J (Netflix)
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

NOMINATIONS BY PROGRAM

A MURDER AT THE END OF THE WORLD (FX) – 1

Best Limited Series

A SMALL LIGHT (National Geographic) – 4

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Bel Powley

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Liev Schreiber

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Billie Boullet

ABBOTT ELEMENTARY (ABC) – 4

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Quinta Brunson

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Janelle James

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Sheryl Lee Ralph

ALEX BORSTEIN: CORSETS & CLOWN SUITS (Prime Video) – 1

Best Comedy Special

BARGAIN (Paramount+) – 1

Best Foreign Language Series

BARRY (HBO | Max) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Bill Hader

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Henry Winkler

BEEF (Netflix) – 4

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Steven Yeun

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Ali Wong

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Maria Bello

BLUEY (Disney+) – 1

Best Animated Series

BOB’S BURGERS (Fox) – 1

Best Animated Series

DAISY JONES & THE SIX (Prime Video) – 2

Best Limited Series

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Camila Morrone

FARGO (FX) – 2

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Juno Temple

FELLOW TRAVELERS (Showtime) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Matt Bomer

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Jonathan Bailey

FINESTKIND (Paramount+) – 1

Best Movie Made for Television

HARLEY QUINN (HBO | Max) – 1

Best Animated Series

JIMMY KIMMEL LIVE! (ABC) – 1

Best Talk Show

JOHN EARLY: NOW MORE THAN EVER (HBO | Max) – 1

Best Comedy Special

JOHN MULANEY: BABY J (Netflix) – 1

Best Comedy Special

JURY DUTY (Amazon Freevee) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – James Marsden

JUSTIFIED: CITY PRIMEVAL (FX ) – 2

Best Actor in a Drama Series – Timothy Olyphant

Best Actress in a Drama Series – Aunjanue Ellis

LAST WEEK TONIGHT WITH JOHN OLIVER (HBO | Max) – 1

Best Talk Show

LATE NIGHT WITH SETH MEYERS (NBC) – 1

Best Talk Show

LAWMEN: BASS REEVES (Paramount+) – 1

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – David Oyelowo

LESSONS IN CHEMISTRY (Apple TV+) – 4

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Brie Larson

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Lewis Pullman

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Aja Naomi King

LOKI (Disney+) – 4

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Tom Hiddleston

Best Supporting Actor in a Drama Series – Ke Huy Quan

Best Supporting Actress in a Drama Series – Sophia Di Martino

LOVE & DEATH (HBO | Max) – 2

Best Limited Series

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Jesse Plemons

LUPIN (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

MASK GIRL (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

MIKE BIRBIGLIA: THE OLD MAN AND THE POOL (Netflix) – 1

Best Comedy Special

MOVING (Hulu) – 1

Best Foreign Language Series

MR. MONK’S LAST CASE: A MONK MOVIE (Peacock) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Tony Shalhoub

NO ONE WILL SAVE YOU (Hulu) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kaitlyn Dever

ONLY MURDERS IN THE BUILDING (Hulu) – 2

Best Actor in a Comedy Series – Steve Martin

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Meryl Streep

PAINKILLER (Netflix) – 1

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Taylor Kitsch

POKER FACE (Peacock) – 2

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Natasha Lyonne

QUIZ LADY (Hulu) – 1

Best Movie Made for Television

REALITY (HBO | Max) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Sydney Sweeney

RESERVATION DOGS (FX) – 4

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – D’Pharaoh Woon-A-Tai

Best Actress in a Comedy Series – Devery Jacobs

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Paulina Alexis

SCOTT PILGRIM TAKES OFF (Netflix) – 1

Best Animated Series

SHRINKING (Apple TV+) – 3

Best Comedy Series

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harrison Ford

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jessica Williams

SOMEBODY SOMEWHERE (HBO | Max) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Bridget Everett

STAR TREK: LOWER DECKS (Paramount+) – 1

Best Animated Series

STAR TREK: STRANGE NEW WORLDS (Paramount+) – 2

Best Drama Series

Best Supporting Actress in a Drama Series – Celia Rose Gooding

SUCCESSION (HBO | Max) – 5

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Kieran Culkin

Best Actor in a Drama Series – Jeremy Strong

Best Actress in a Drama Series – Sarah Snook

Best Supporting Actor in a Drama Series – Matthew MacFadyen

TED LASSO (Apple TV+) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Phil Dunster

THE BEAR (FX) – 4

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Jeremy Allen White

Best Actress in a Comedy Series – Ayo Edebiri

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ebon Moss-Bachrach

THE CAINE MUTINY COURT-MARTIAL (Showtime) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Kiefer Sutherland

THE CROWDED ROOM (Apple TV+) – 1

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Tom Holland

THE CROWN (Netflix) – 3

Best Drama Series

Best Supporting Actor in a Drama Series – Khalid Abdalla

Best Supporting Actress in a Drama Series – Elizabeth Debicki

THE DIPLOMAT (Netflix) – 3

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Keri Russell

Best Supporting Actor in a Drama Series – Rufus Sewell

THE FALL OF THE HOUSE OF USHER (Netflix) – 2

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Willa Fitzgerald

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Mary McDonnell

THE GLORY (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

THE GOOD MOTHERS (Hulu) – 1

Best Foreign Language Series

THE GRAHAM NORTON SHOW (BBC America) – 1

Best Talk Show

THE INTERPRETER OF SILENCE (Hulu) – 1

Best Foreign Language Series

THE KELLY CLARKSON SHOW (NBC) – 1

Best Talk Show

THE LAST OF US (HBO | Max) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Pedro Pascal

Best Actress in a Drama Series – Bella Ramsey

THE LATE SHOW WITH STEPHEN COLBERT (CBS) – 1

Best Talk Show

THE MARVELOUS MRS. MAISEL (Prime Video) – 3

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Rachel Brosnahan

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alex Borstein

THE MORNING SHOW (Apple TV+) – 6

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Jennifer Aniston

Best Actress in a Drama Series – Reese Witherspoon

Best Supporting Actor in a Drama Series – Billy Crudup

Best Supporting Actress in a Drama Series – Nicole Beharie

Best Supporting Actress in a Drama Series – Karen Pittman

THE OTHER TWO (HBO | Max) – 1

Best Actor in a Comedy Series – Drew Tarver

TREVOR NOAH: WHERE WAS I (Netflix) – 1

Best Comedy Special

TRUTH BE TOLD (Apple TV+) – 1

Best Supporting Actor in a Drama Series – Ron Cephas Jones

WANDA SYKES: I’M AN ENTERTAINER (Netflix) – 1

Best Comedy Special

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (FX) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Kayvan Novak

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harvey Guillén

WHITE HOUSE PLUMBERS (HBO | Max) – 1

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Justin Theroux

WILL TRENT (ABC) – 1

Best Actor in a Drama Series – Ramón Rodríguez

WINNING TIME: THE RISE OF THE LAKERS DYNASTY (HBO | Max) – 1

Best Drama Series

YELLOWJACKETS (Showtime) – 1

Best Supporting Actress in a Drama Series – Christina Ricci

YOUNG LOVE (HBO | Max) – 1

Best Animated Series

NOMINATIONS BY NETWORK/PLATFORM

HBO | Max – 23
Netflix – 21
Apple TV+ – 16
FX – 16
Hulu – 8
ABC – 6
Paramount+ – 6
Prime Video – 6
Showtime – 6
Disney+ – 5
National Geographic – 4
Peacock – 4
NBC – 2
Amazon Freevee – 1
BBC America – 1
CBS – 1
Fox – 1
Max – 1

Products You May Like

Articles You May Like

‘Bob Marley: One Love’ To Stay High As A Kite At Box Office Until ‘Dune’ Gang Arrives – Preview
Jennifer Lopez dice que Ayo Edebiri se disculpó entre lágrimas por insultar su forma de cantar
Alex Mill Cracked the Code for the Perfect Pair of Jeans
Kelly Moran Announces New Album Moves in the Field, Shares New Song: Listen
Mike Epps no da paso atrás tras la aparente amenaza de Shannon Sharpe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *